Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borowem

42-133, Borowe

ul. Długa 75

Historia

Informacje o początkach Szkoły Podstawowej w Borowem pochodzą z przekazów mieszkańców, z kronik i protokolarzy. Historia szkoły sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy to naukę szkolną na terenie miejscowości organizowano w prywatnych domach. Prowadzona była ona przez jednego nauczyciela i obejmowała 3 klasy. Po drugiej wojnie światowej, w 1946 roku, szkołę umieszczono w budynku wzniesionym przez mieszkańców na potrzeby OSP i wsi, a następnie przekazanym szkole. Była to część obecnego budynku. Od początku swojego istnienia szkoła nosiła imię św. Stanisława Kostki i posiadała sztandar. W końcu lat 50-tych imię szkoły zostało anulowane przez ówczesne władze, a sztandar przekazano do miejscowej kapliczki. Na skutek złych warunków przechowywania uległ on zniszczeniu. W latach 1946-1954 szkoła była placówką 4-klasową, a po dobudowaniu dalszej części budynku – do stanu obecnego – przekształcono ją w pełną, wówczas 7-klasową szkołę podstawową. W roku 1959, po reformie oświatowej utworzono szkołę 8-klasową. Wówczas również otrzymała imię Karola Świerczewskiego, które w roku 1991 na wniosek rady pedagogicznej i rodziców zostało zniesione przez Kuratora Oświaty i Wychowania. W roku 1973, w związku z utworzeniem szkół zbiorczych, szkołę przekształcono w filię z trzema oddziałami, zaś uczniów starszych klas dowożono do szkoły zbiorczej we Wręczycy Wielkiej. W roku 1980 staraniem rodziców dołączono 3 klasy i odtąd szkoła posiadała 6 oddziałów. W roku 1984 szkoła na powrót stała się samodzielną jednostką z sześcioma klasami. Dyrektorem szkoły w tym czasie była pani Janina Psuj. W roku szkolnym 1991/1992 staraniem kierującej wówczas szkołą pani mgr Danuty Lamik utworzono pełną, 8-klasową szkołę podstawową. W tych też latach budynek szkoły powiększył się o 3 sale lekcyjne i sanitariaty, za sprawą zaadaptowania pomieszczeń po mieszkaniach nauczycielskich. Reforma oświaty w roku 1999 spowodowała, że szkoła znów wróciła do sześciu oddziałów, co sprawiło, że zmniejszyła się liczba uczniów. 1 września 2004 r., po długich przygotowaniach poświęconych przybliżeniu społeczności szkolnej postaci Marii Konopnickiej, szkole nadano jej imię oraz sztandar ufundowany przez Radę Rodziców i Przyjaciół Szkoły.